Kasdien, kiekvienas mūsų patenkame į įvairias situacijas ir į kurias mūsų organizmas vienaip ar kitaip reaguoja. Streso reakcijos metu mes laikinai prarandame vidinę pusiausvyrą tarp savęs paties ir situacijos, kurioje atsidūrėme. Stresas yra nespecifinė organizmo reakcija į bet kokį poveikį, reikalaujantį prisitaikymo arba atsako [1]. Streso metu mes galime patirti įvairius emocinius ir fizinius pojūčius. Mus gali apimti baimė, nerimas, atsirasti galvos skausmas, raumenų spazmas ir kitos įvairios organizmo reakcijos. Momentinė reakcija, kitaip tariant momentinis stresas, mus saugo ir toks stresas vadinamas pozityviu. Tuo tarpu kai stresas tampa lėtiniu, pavyzdžiui dėl netekties, skyrybų, ligos ir pan., jis kelia pavojų mūsų sveikatai ir netgi gyvybei [1].
Todėl labai svarbu – žmogui, patiriančiam lėtinį stresą laiku ištiesti pagalbos ranką.
Egzistuoja įvairūs streso malšinimo būdai ir vienas iš tokių – eterinių aliejų (aromaterapijos) naudojimas streso padarinių mažinimui [2]. Eterinių aliejų naudojimas yra gan paprastas ir labai veiksmingas, padedantis sugrąžinti kūną į vidinę pusiausvyrą.
Eterinis aliejus – tai labai koncentruotas ir lakus augalo ar jo dalies ekstraktas, įprastai išgaunamas distiliavimo būdu [3]. Įvairiose kultūrose eteriniai aliejai buvo naudojami šimtmečius dėl jų terapinės naudos, o pastaruoju metu jie vis dažniau naudojami alternatyvios medicinos specialistų, kaip puiki streso valdymo ir atsipalaidavimo priemonė. Viena iš labiausiai žinomų eterinių aliejų savybių – jų raminantis poveikis. Paklauskite apie levandą, ir net nieko apie eterinius aliejus nežinantis žmogus, gali būti girdėjęs, kad ji „ramina”. Taip yra ir su kitais mums žinomais augalais ir jų eteriniais aliejais. Žinomos raminamosios eterinių aliejų savybės iš tiesų turi tendenciją mažinti nervinę įtampą, fiziškai veikdamos nervų sistemą per neuromediatorių išsiskyrimą organizme [4]. Tai geras stresą mažinantis poveikis .
Eterinių aliejų veiksmingumą lemia ne tik jų cheminė sudėtis. Svarbų vaidmenį vaidina asmeninės asociacijos ir kvapo istorija su eteriniu aliejumi. Šis reiškinys susijęs su tuo, kaip mūsų smegenys apdoroja kvapus. Mūsų uoslė yra tiesiogiai susijusi su limbine sistema, kuri dalyvauja formuojant prisiminimus ir emocijas [5]. Taigi, jei tam tikras kvapas praeityje buvo susijęs su raminančia patirtimi, jo kvapas gali sukelti panašų ramybės jausmą. Žinoma, kartais kvapas mums gali pažadinti ir visiškai priešingas emocijas. Todėl streso valdymui labai svarbu rasti jums asmeniškai geriausiai tinkantį eterinį aliejų ar jų mišinį.
Populiariausi eteriniai aliejai, pasižymintys raminamosiomis savybėmis, yra šie:
- Itališkųjų bergamočių eterinis aliejus (Citrus bergamia)
- Italinių šlamučių eterinis aliejus (Helichrysum italicum)
- Kvapiųjų šalavijų eterinis aliejus (Salvia sclarea)
- Pelargonijų eterinis aliejus (Pelargonium graveolens)
- Levandinų eterinis aliejus (Lavandula hybrida)
- Levandų eterinis aliejus (Lavandula angustifolia)
- Romaninių ramunėlių eterinis aliejus (Anthemis nobilis)
- Damaskinių rožių eterinis aliejus (Rosa damascena)
Naudojant eterinius aliejus, svarbu atpažinti ir suprasti savo ankstesnę patirtį, susijusią su kvapu, ir dabartinį ketinimą. Todėl, ieškodami eterinio aliejaus stresui malšinti, būtinai atsižvelgti ne tik į populiarius pasirinkimus, bet ir į tuos, kurie rezonuoja su jumis asmeniškai. Eksperimentuokite su įvairiais aliejais ir jų mišiniais, kad atrastumėte, kas jums geriausiai tinka.
Jei esate naujokas eterinių aliejų srityje, galite susirasti receptų arba būdų, kaip kiti naudojo eterinius aliejus nuo streso ir nerimo. Rinkdamiesi pagalvokite apie jums patinkančius kvapų tipus. Aprašydami kvapus paieškoje, vartokite tokius žodžius kaip gėlių, citrusiniai, aštrūs, medienos ar žemės kvapai. Tai padės rasti aliejų ar mišinį, kuris jums pagelbės ir suteiks nusiraminimo jausmą.
Apibendrinant galima pasakyti, kad eteriniai aliejai yra paprastas, bet gilus būdas sumažinti stresą ir skatinti ramybės bei vidinės gerovės jausmą. Rinkdamiesi aliejus, kurie ne tik pasižymi raminamosiomis savybėmis, bet ir yra susiję su jūsų asmenine kvapų patirtimi, galite susikurti veiksmingesnį ir asmeniškesnį streso mažinimo metodą ar priemonę.
Literatūra
- Molina-Torres, G., Rodriguez-Arrastia, M., Roman, P., Sanchez-Labraca, N., & Cardona, D. (2019). Stress and the gut microbiota-brain axis. Behavioural Pharmacology, 30(2 and 3-Spec Issue), 187–200. https://doi.org/10.1097/FBP.0000000000000478
- Farrar, A. J., & Farrar, F. C. (2020). Clinical Aromatherapy. The Nursing clinics of North America, 55(4), 489–504. https://doi.org/10.1016/j.cnur.2020.06.015
- http://www.oxforddictionaries.com/us/definition/american_english/essential-oil?q=essential+oil
- Sattayakhom, A., Wichit, S., & Koomhin, P. (2023). The Effects of Essential Oils on the Nervous System: A Scoping Review. Molecules (Basel, Switzerland), 28(9), 3771. https://doi.org/10.3390/molecules28093771
- Chen, C. J., Kumar, K. J., Chen, Y. T., Tsao, N. W., Chien, S. C., Chang, S. T., Chu, F. H., & Wang, S. Y. (2015). Effect of Hinoki and Meniki Essential Oils on Human Autonomic Nervous System Activity and Mood States. Natural product communications, 10(7), 1305–1308.